Fotografiska reflektioner inför julen: 16 dec 2025

Snart är det ett nytt år 2026, så vad kan jag säga om 2025? Fotografiskt? Som människa, som varelse? Jag tänker ofta att det är roligt med sammanfattande inlägg. Det är roligt att höra vad andra tänkt kring året som varit, men jag har inte varit del av världspolitiken, jag har mest trampat på i mina ullstrumpor, så vad ska jag säga? Vad ska jag berätta? 

Fotografiskt har 2025 varit intensivt. Fokus har varit process, projekt och utställningar. Men i ganska småskaligt format (fast större än jag varit med om tidigare). Mitt fotografi har dessvärre haft väldigt lite med storpolitiken att göra. Jag fotograferar inte politiker, inte heller får jag fotografera kända människor och inte heller på kända platser. Mycket av det vi tycker om i fotografi bygger på att vi har en relation, eller att vi bygger en relation till det som fotografiet skildrar, avbildar. Det gör det lättare att ta del av fotografier av kända människor. Ibland tänker jag att vi förvirrar en god fotograf med tillgången till ett “känt” motiv. Och tänker på mig själv och mitt eget fotografi av leksaker. Jag var/är en fotograf, så när jag fotograferar leksaker från en välkänd film så säger det inget om mig som fotograf, utan bara att du har en relation till motiven, till figurerna och jag leker med dina föreställningar. Men så är det kanske inte, kanske är det så att de största fotograferna också får fotografera de STÖRSTA människorna. Jag håller mig till vardagens hjältar, och låter dem fylla min bildvärld.

Och med det sagt borde jag lägga till att modellen idag, borde presenteras i färg, för hon har en så vackert plommonfärgad topp. Jag är så innerligt glad för henne, hennes syster och mor. Tack!


Missa inte en nyhet från webben: Fotograf Kristina Alexanderson

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentarer

Ett svar till ”Fotografiska reflektioner inför julen: 16 dec 2025”